Każda zmiana we wnętrzu niesie ze sobą konieczność decyzji o wyborze odpowiednich faktur, tkanin, barw czy dekoracji. Niewątpliwie to właśnie wykorzystanie kolorów jest podstawą aranżacji, jej początkiem i zwieńczeniem.
Dobrze dobrany balans kolorystyczny potrafi nadać wnętrzu unikalności, świeżości, przytulności lub awangardy. Dlatego ważne, by wiedzieć, czego oczekujemy od naszego wnętrza.
Zastosowanie trików optycznych przy mieszaniu kolorów
Kolorystyczne triki optyczne - mieszanie kolorów
- Pierwsza zasada mówi o wielkości i szerokości przestrzeni, w którym zastosujemy konkretne barwy. I tak, dla dużego, przestrzennego pokoju, malowanie ciemnymi odcieniami pozwoli optycznie je pomniejszyć.
- Przy długim pokoju, warto krótszą ścianę pokryć ciemną farbą, najlepiej w ciepłym, intensywnym odcieniu, a dłuższe ściany jaśniejszą lub zimną, by uzyskać efekt skrócenia pomieszczenia.
- Przy odwrotnej sytuacji, gdy chcemy, by pomieszczenie wydawało się nam dłuższe niż w rzeczywistości, należy dwie dłuższe ściany pokryć ciemną barwą. Tam, gdzie wpada dużo światła dziennego, łatwiej o wybór ciemnych barw. Jednak i w małych przestrzeniach można próbować je zastosować, choć na pewno trudniejszym będzie utrzymanie balansu i osiągnięcie oczekiwanego efektu.
- Jeśli marzymy o podniesieniu pomieszczenia, pomalujmy sufit jaśniej niż ściany. Jeżeli zrobimy na odwrót, uzyskamy optyczny efekt obniżenia pomieszczenia.
- Innym trikiem jest namalowanie ciemnych, pionowych pasów, aby uzyskać efekt wyższego pokoju. Tylko czarny sufit da nam gwarancję, że nie obniżymy wizualnie danego pomieszczenia.
- Aby obniżyć sufit możemy również pomalować w tym samym kolorze pasek około 10 cm na ścianach poniżej sufitu. Poszerzenie pomieszczeń może odbyć się w dwojaki sposób. Pierwszy z nich mówi o pokryciu ciemną farbą sufitu oraz zrobieniu ciemnej podłogi przy jasnych ścianach. Inna metoda to pomalowanie ścian w ciemniejsze poziome pasy.
Łączenie kolorów, czyli jak dobierać kolory do siebie pasujące?
Kilka kolorów na danej powierzchni dobrze skomponować w całość w taki sposób, aby ich barwy współgrały ze sobą, a ich nasycenie było zbliżone. Jedną z prostych do zapamiętania i wykonania zasad jest podtrzymanie balansu pomiędzy kolorami ścian i mebli. Jeśli jedno z nich jest utrzymane w ciemnej kolorystyce, drugie powinno zostać zaplanowane w jasnej.
I tak przy ciemnych ścianach rozstawiamy jasne meble, a przy jasnych zupełnie na odwrót. Można iść prostą drogą, bezpiecznie wybierając beże, drewno czy szarości. One zawsze idą w parze, dobrze wyglądają razem, a pomieszczenia w tych barwach będą uniwersalne i ponadczasowe.
Jednak jeśli chcemy odrobinę szaleństwa i pokusimy się o bardziej żywsze barwy np.: pomarańcze i czerwienie, warto uwzględnić pastele w roli dopełnienia do głównego odcienia. Jeśli jedna ze ścian będzie intensywna, reszta powinna pozostać neutralna. Tę rolę najlepiej przejmie beż lub biel.
Natomiast przy spokojniejszych barwach jak niebieski czy zielony, dobrą opcją będzie przeniesienie ich jako akcenty na pozostałych ścianach czy w rozstawionych dekoracjach. Z tymi kolorami na ścianach idealnym połączeniem będzie brąz na frontach mebli. Skopiowanie odcienia z tapety to również dobre rozwiązanie kompozycyjne.
Istnieje również prosta zasada mieszania kolorów we wnętrzach, która mówi o zastosowaniu jednej silnej barwy oraz jej pochodnych - odcieni. Wtedy dobrym pomysłem mogą okazać się odważne kolorystycznie dodatki i dekoracje, a także oryginalne oświetlenie.
Mieszanie kolorów w mieszkaniu
Wpływ kolorów ścian na człowieka
Wnętrza możemy podzielić na wiele sposobów, jednak jednym z ważniejszych jest ten, który mówi o tym, w jaki sposób czujemy się, przebywając w danym pomieszczeniu. Odpowiednie odcienie potrafią wpływać na nasze samopoczucie, sprawiając, że czujemy się zrelaksowani lub przeciwnie, pełni energii.
Pobudzająco będą wpływać na nas ciepłe kolory, czyli te pochodzące od:
- czerwieni,
- pomarańczowego,
- żółtego.
Ich przeciwieństwem są zimne barwy:
- błękit,
- zieleń,
- szarość.
One będą działać uspokajająco, kojąco. Niebieski wzbudzi poczucie bezpieczeństwa oraz zwiększy koncentrację. Jednak jego niektóre odcienie mogą działać przygnębiająco. Zielony uznaje się za najbardziej kojący i kojarzący się z harmonią. Z kolei fioletowy złagodzi stres oraz zmęczenie i z pewnością będzie motywatorem dla wzmożonej koncentracji oraz kreatywności. Barwa natury, czyli brązowy kojarzy się ze stabilnością, poczuciem bezpieczeństwa, jednak może wzbudzać smutek. Czerń natomiast może inspirować i zachęcać do działania. Tymczasem biel będzie odbierana przez nas jako harmonia, porządek, spokój. I tu znów, jej nadmiar może spowodować wrażenie osamotnienia.
Style wnętrzarskie a dobór i mieszanie kolorów
Chcąc odwzorować dany styl we własnym wnętrzu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kolorów, które odgrywają w nim najważniejszą rolę.
- W mieszkaniu w stylu loftowym dominują szarości, popiele oraz ponadczasowa biel, podobnie zresztą jak w stylu skandynawskim;
- W stylu minimalistycznym użyjemy raczej barw jasnych typu popiele i beże;
- Natomiast styl nowoczesny oręduje odcieniom tego samego koloru. Im mniej koloru, tym lepiej, dlatego tu wybierzemy beże i połączymy je z brązami lub szarości z popielem;
- Tymczasem styl boho proponuje wszystkie odcienie ziemi;
- Styl vintage daje pole do popisu całej gamie naturalnych odcieni drewna.
Jeśli jesteśmy wielbicielami kolorów, jest kilka stylów, które idealnie je w sobie łączą.
- Kolory ścian w stylu marynistycznym naturalnie będą przywodzić na myśl wodę i piasek, a więc odcienie błękitu (indygo, ultramaryna, granat) oraz beżu, ecru;
- Natomiast w stylu hampton sprawdzą się kolory ziemi, beżu, kości słoniowej, a także szmaragdu czy turkusu oraz wszelkie odcienie niebieskiego;
- Styl francuski odwzorowuje elegancję i wnętrza pałacowe, dlatego odpowiednimi kolorami będą tu złoto, srebro, czerwień, fiolet, a także delikatne błękity i róże oraz beże;
- W stylu angielskim wykorzystywane są czerwienie, zieleń oraz beże;
- W stylu prowansalskim mamy miejsce na pastelowe odcienie błękitu, zieleni, fioletu, różu i żółci;
- W stylu glamour najważniejszą rolę będą odgrywać złote i srebrne dodatki, które mogą być uzupełnieniem koloru bordowego i zielonego;
- Najbardziej popularne style klasyczny oraz modern classic pozwalają na łączenie koloru beżowego i kremowego oraz szarości, zieleni i niebieskiego;
- W stylu art deco odnajdziemy złoto, żółć, mahoń;
- Natomiast styl retro to przede wszystkim mocne kolory pomarańczowego, żółtego, niebieskiego czy zielonego.
Nawet mały remont mieszkania wygeneruje pytanie: jaki kolor ścian wybrać. Kolor jest ważny nie tylko ze względów estetycznych, ale przekazu, jaki da nam konkretne miejsce. Możemy je postrzegać na wiele sposób w zależności od tego, jakie barwy, odcienie znajdą się w jego wnętrzu. Kierując się kolorystycznymi trikami i odpowiednim komponowaniem barw, możemy uzyskać znacznie ciekawszy efekt od nudnej, szarej przestrzeni.
Kolor będzie idealny, jeśli wpłynie na nasz nastrój w sposób, który chcieliśmy uzyskać - gdy jego oddziaływanie sprawi nam przyjemność z przebywania w danej przestrzeni. Umiejętne łączenie kolorów sprawi, że będą one współgrały ze sobą, cieszyły użytkowników pomieszczeń, w których się znajdą i zwieńczą końcowy efekt aranżacji.
Komentarze