Kolor koralowy w aranżacji wnętrz

Koralowe wnętrzeCiepły, pogodny i radosny kolor koralowy pięknie ożywi wnętrza na wiosnę. Jest to barwa energetyczna, ale jednocześnie miękka i łagodna. Warto sięgnąć po ten kolor w czasie wiosennej transformacji mieszkania. Koralowy możemy zastosować zarówno na większych powierzchniach jak na przykład ściany, stylowy dywan czy kolorowa oprawa okna w postaci zasłonek, firanek czy rolet. Możemy także wprowadzić tę piękną barwę w aranżacji wnętrz w postaci dodatków.

Sprawdzi się właściwie w każdym pomieszczeniu. W bardziej nasyconych odcieniach możemy go wykorzystać w pomieszczeniach dziennych takich jak kuchnia, salon, gabinet, przedpokój, ale również łazienka czy pokój dziecięcy. Natomiast spokojny delikatny odcień będzie idealny do nastrojowej i niezwykle romantycznej sypialni.

Urządźmy razem mieszkanie z koralowymi akcentami!

Koralowy - jaki to kolor i z jakimi barwami najlepiej go łączyć?

Kolor koralowy ma wiele twarzy. Różni się on w zależności od dominującego odcienia, jednak najczęściej definiuje się go jako rodzaj łagodnej często rozmytej lub rozbielonej czerwieni z ciepłymi pomarańczowymi oraz różowymi nutami. Takie połączenie barw sprawia, że jest jednocześnie silny i energetyczny oraz łagodny, pogodny i stonowany. Ta barwa będzie więc pasować do każdego wnętrza.

W zależności od dominującej nuty kolorystycznej występuje w wielu wersjach subtelnie różniących się odcieniem. Odcienie koloru koralowego są opisane na stronie: https://art4u.com.pl/kolor-koralowy. Z pewnością więc każdy znajdzie odcień pasujący do swojego domu. Koralowy jest harmonijny, naturalny i pozytywny. Delikatnie pobudza, poprawia nastrój i wprowadza do wnętrz radość. W pomieszczeniu, w którym dominuje ta barwa, z pewnością będziemy czuć się dobrze i pozytywnie nawet w szare deszczowe dni. Wszystkie odcienie świetnie łączą się z kolorem niebieskim, który jest dopełnieniem koralu na kole barw. Świeże i pogodne połączenie koralowego w intensywniejszym odcieniu z przewagą czerwieni, ale i w delikatniejszej wersji silnie nawiązującej do subtelnej brzoskwini warto zestawiać z romantycznymi rozmytymi błękitami, lazurem, czy intensywnie morskim błękitem z nutami turkusu. Koral będzie też idealnym dopełnieniem klasycznych stonowanych i eleganckich barw takich jak czerń, szarość i biel. Ożywi je nieco i doda im ciepła i optymizmu. We wnętrzu zdominowanym przez biele, czernie i szarości pięknie będą się prezentować brzoskwiniowo - koralowe dodatki w postaci poduszek, lamp, świec, obrusów, wazonów, rolet czy zasłonek.

Czy można łączyć koralowy z kolorami ziemi? Choć takie połączenie jest dosyć nieoczywiste, to jednak sprawdza się zaskakująco dobrze. Jest bowiem bardzo trafnym dopełnieniem nie tylko ceglastych odcieni pomarańczowego, ale i innych barw ziemi takich jak brązowy i beże o różnym stopniu nasycenia. Koralowe dodatki prezentują się znakomicie w zestawieniu z brązowymi meblami z naturalnego drewna czy drewnianymi lub imitującymi drewno naturalne podłogami. Z kolei w połączeniu z ciepłym słonecznym żółtym oraz złotem działa pobudzająco, mocno podnosi nastrój i dodaje energii oraz chęci do działania. Takie połączenie barw jest szczególnie polecane do pokoju do nauki lub pracy, gdyż wspomaga koncentrację i zapamiętywanie, ale też do kuchni czy jadalni, ponieważ oba kolor bardzo pozytywnie wpływają na apetyt i trawienie.

Kolor koralowy w kuchni

Kolor koralowy w kuchni

Naturalnym dopełnieniem koralowego jest róż - zarówno ten subtelny pastelowy, jak i intensywny oraz ciemniejszy w postaci fuksji czy brudnego różu z namiastką szarości lub brązów. Jako że róż jest jedną z części składowych koloru koralowego, to barwy te bardzo harmonijnie się ze sobą łączą i płynnie w siebie przechodzą, tworząc idealną całość. Możemy to wykorzystać na przykład w postaci oprawy okien, stylowej narzuty na łóżko w sypialni, czy w kolorze ścian w salonie.

Jak wykorzystać kolor koralowy we wnętrzach?

Jest to bardzo uniwersalny barwa. Nie tylko pasuje wręcz do każdego wnętrza, ale też możemy z niego dowolnie korzystać zarówno na mniejszych, jak i większych powierzchniach. Jeśli wolimy klasyczne stonowane kolorystycznie pomieszczenia, wówczas sięgnijmy jedynie po dodatki w tym ciepłym kolorze. Jeżeli natomiast potrzebujemy większego zastrzyku energii lub po prostu podobają nam się wnętrza urządzone z przewagą ciepłych barw, to możemy z powodzeniem zastosować koralowy na ścianach.

Oto kilka pomysłów na to, jak wprowadzić kolor koralowy do wnętrz:

1. Koralowe ściany

Czy ściany w tym kolorze to dobry pomysł? Zdecydowanie tak! Ta piękna barwa sprawdzi się szczególnie w sypialni, jadalni lub kuchni. Będzie też świetny do pokoju dziecięcego. Jego nasycenie dopasujmy do swojego gustu, ale też wystroju pomieszczenia oraz warunków w nim panujących. Jeśli chcemy zastosować kolor koralowy w ciemniejszych pomieszczeniach, na przykład takich wychodzących na północ, gdzie w ciągu dnia dociera niewiele naturalnego światła słonecznego, wówczas lepiej zdecydować się na jaśniejsze odcienie. Może to być choćby rozbielony pastelowy koral czy delikatna koralowo - brzoskwiniowa barwa.

Koralowa ściana

Koralowe ściany
Koralowe ściany

Kolor koralowy na ścianach możemy zastosować oczywiście w postaci farby, ale także jako tapetę. Jeżeli marzymy o większych powierzchniach w łazience, to koniecznie rozejrzyjmy się za płytkami ceramicznymi w kolorze koralowym lub z koralowymi dekorami. Możemy wykorzystać tę barwę nawet na całej powierzchni ścian i podłogi w łazience. W łazienkach o mniejszym metrażu świetnie sprawdzą się płytki ścienne w barwie jasnego koralu lub białe albo kremowe z koralowymi dekorami. W takim wnętrzu na podłodze możemy z powodzeniem położyć płytki w ciemniejszym odcieniu tego koloru. Z kolei w dużych łazienkach oraz przestronnych pokojach kąpielowych interesująco będzie wyglądać odwrotny układ, a mianowicie jasne płytki podłogowe i ściany wyłożone okładziną z płytek w intensywniejszym kolorze.

2. Meble i dodatki w kolorze koralowym

Koralowe meble? Dlaczego nie? W centralnej części salonu przepięknie będzie się prezentować sofa lub miękko wyściełane koralowe fotele. Z kolei w sypialni możemy postawić koralowe szafki nocne - nie przejmujmy się, jeśli nie znajdziemy tych mebli w takim kolorze - wystarczy kupić białe i przemalować. Pięknie będzie pasować też parawan, szafa na ubrania czy komoda z szufladami.

Koralowe dodatki do wnętrz
Meble i dodatki w kolorze koralu

W kwestii dodatków w ogranicza nas praktycznie wyłącznie nasza wyobraźnia. Tutaj pole do popisu jest ogromne.

Możemy skorzystać z takich koralowych dodatków jak:

  • poduszki na łóżko czy sofę,
  • narzuta na łóżko,
  • duży dywan lub mały dekoracyjny dywanik,
  • zasłonki,
  • firanki,
  • rolety wewnętrzne,
  • lampy,
  • świece,
  • świeczniki,
  • serwetki i obrusy,
  • żywe kwiaty kwitnące na koralowy kolor jak na przykład amarylis,
  • doniczki,
  • wazony,
  • ramki do zdjęć i obrazów.

Koralowy to idealny kolor do wnętrz urządzonych w stylu orientalnym, indyjskim lub toskańskim. Będzie więc świetny do mieszkań inspirowanych tymi stylami. Jest teraz bardzo modny. Piękne meble i dodatki znajdziemy w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz. Farb i tapet w różnych odcieniach szukajmy w marketach budowlanych.

Inne modne, nowoczesne kolory w aranżacji wnętrz można zobaczyć na stronie https://art4u.com.pl/kolorystyka.