Pokój dzienny, zwany salonem jest pomieszczeniem skupiającym całą rodzinę. To tutaj odpoczywamy, relaksujemy się, bawimy, podejmujemy gości, oglądamy telewizję. Dowiedz się, jak urządzić nowoczesny salon?
Zasady urządzania nowoczesnego salonu
Często bywa, że w pokoju dziennym jemy lub pracujemy a wynika to najczęściej z tego, że mały metraż mieszkania nie pozwala na osobne pomieszczenia do wykonywania różnych czynności. Aranżując nowoczesny salon warto skupić się na takich zagadnieniach, jak:
- wielofunkcyjności;
- oświetleniu;
- materiałach wykończeniowych;
- meblach;
- kolorach.
1. Wielofunkcyjny nowoczesny salon
Jeśli salon jest miejscem wielofunkcyjnym, to musi być urządzony według pewnych zasad, które usprawnią korzystanie z tego miejsca. Bardzo ważne jest rozgraniczenie stref we wnętrzu np. telewizyjnej, do pracy, do jedzenia. Nie powinny ze sobą kolidować. Odpowiednie rozmieszczenie tych miejsc to jedno, a ich funkcjonalność, to drugie. Przykładowo: przestrzeń między telewizorem a kanapą, z której go oglądamy, nie powinna być ciągiem komunikacyjnym. Miejsce do pracy powinno być tak odosobnione, by by inne czynności wykonywane w salonie nie przeszkadzały temu, kto pracuje. Dobrym rozwiązaniem jest parawan odgradzający punkt do pracy od reszty pomieszczenia, albo półprzezroczysta ściano-półka z kwiatami lub książkami. Jeśli w nowoczesnym salonie musi być aneks jadalniany, powinien bezpośrednio i łatwo łączyć się z kuchnią.
2. Oświetlenie w nowoczesnym salonie
Odpowiednio wydzielone strefy powinny być dobrze oświetlone. Żyrandol na środku sufitu nie jest dobrym rozwiązaniem, tym bardziej, jeśli w pokoju jest wiele różnych miejsc do oświetlenia. Światło powinno być dobrane w indywidualny sposób do potrzeb domowników i warto wziąć pod uwagę projekt instalacji elektrycznej już w fazie projektowania mieszkania. Odpowiednio wydzielone strefy w pokoju dziennym precyzyjnie określą rozmieszczenie oświetlenia, liczbę oraz usytuowanie gniazdek. Pod uwagę należy więc wziąć lampy dające mocne światło do pracy, do czytania, do jedzenia, a przytłumione, subtelne- do słuchania muzyki, oglądania telewizji, czytania, rozmów przy kawie. Efektowne miejsca takie, jak ładne półki z kwiatami, książkami, czy elementami dekoracyjnymi powinny być ładnie wyeksponowane dodatkowym światłem. Całość ładnie się zaprezentuje. Większa liczba oświetlenia daje większe możliwości aranżacyjne. Dzięki oświetleniu można sprawić, że nowoczesny salon za każdym razem, gdy się do niego wejdzie, będzie wyglądał inaczej.
3. Jakie materiały wykończeniowe do salonu?
Popularnym materiałem wykończeniowym pokoju dziennego jest drewno, co nie oznacza, że tylko do niego należy się ograniczać, tym bardziej, jeśli pokój podzielony jest na kilka stref. Każda z nich może być wykończona innym materiałem, ale pod warunkiem, że całość będzie ze sobą współgrać pod każdym względem. Na podłodze, w różnych strefach można zastosować drewno pod różną postacią. Mimo, że całość będzie drewniana, to poszczególne punkty pokoju rozdzielone zostaną innym rodzajem drewna, inną kolorystyką, różnym ułożeniem słojów, różną szerokością desek. Podłogę w nowoczesnym salonie można również wyłożyć panelami, płytami kamiennymi, modną wykładziną. Dodatkiem do podłogi np.: w części telewizyjnej może być gustowny dywan. Ściany można pomalować, wyłożyć tapetą, tkaniną. Sposób udekorowania ich jest dowolny i powinien być dobrany do upodobań estetycznych domowników. Podobnie, jak w przypadku podłóg, tak i ściany można wyeksponować każdą z osobna. Dobrym pomysłem jest zastosowanie koloru również na suficie. Może być to jaśniejszy odcień jednej z barw zastosowanej na ścianie.
4. Meble w nowoczesnym salonie
Nieodłącznymi meblami pokoju dziennego są wszelkiego rodzaju siedziska, fotele, kanapa lub inne. Nie trzeba ograniczać się do typowego zestawu dwa fotele i kanapa. Meble powinny być dobrane do potrzeb domowników. Oprócz siedzisk ważne są również regały, półki, szafki. Umieszcza się na nich przede wszystkim sprzęt elektroniczny, książki, elementy dekoracyjne. Przeszkolone szafki fantastycznie wpiszą się w każdą przestrzeń i sprawdzą się, jako miejsce do przechowywania porcelany, szkła, co jest dość ważne, jeśli pokój podzielony jest na strefy. Jeśli w pokoju dziennym uwzględnione jest miejsce do pracy, to trzeba pomyśleć o biurku. Najlepiej, jeśli będzie jak najbardziej funkcjonalne. Nie powinno zabierać dużo miejsca. Jeśli w nowoczesnym salonie zamierzamy również jeść, to ważnym meblem będzie też stół. Najlepiej, gdyby był składany, dzięki czemu na co dzień nie zajmie dużo przestrzeni, a gdy będzie okazja przyjąć gości- pozwoli wygospodarować dla nich dodatkowe miejsce.
5. Kolory aranżacji nowoczesnego salonu
Barwy w pokoju dziennym, zresztą, jak w każdym innym, powinny się ze sobą ładnie harmonizować. Wszystkie takie elementy, jak dywan, tapicerka mebli, zasłony, powinny ze sobą współgrać tworząc atrakcyjną całość. Dla przykładu: jeśli zdecydujemy się na wzorzyste obicie kanapy, to kolory na niej występujące można rozprowadzić po całym pomieszczeniu, ale w innych kombinacjach. Ważne, by do siebie pasowały.
Co wpływa na ostateczny efekt aranżacji nowoczesnego salonu?
Bez wątpienia ważne są szczegóły i wszelkiego rodzaju dodatki, a także elementy wykończenia wnętrz. W salonie umieszcza się najróżniejsze przedmioty takie, jak rzeźby, obrazy, co bardzo wzbogaca przestrzeń. Sam fakt ich istnienia jest godny podziwu, ale efekt estetyczny będzie jeszcze lepszy, jeśli te rzeczy zostaną ładnie wyeksponowane np. za pomocą światła, lub ładną półką, na której zostaną postawione. Bardzo ważnym elementem nowoczesnego salonu jest roślinność. Piękne kwiaty w ładnych donicach zawsze korzystnie się prezentują w każdym mieszkaniu. Wzbogacają one przestrzeń, a poza tym bardzo dobrze wpływają na samopoczucie i zdrowie człowieka. Kwiaty oznaczają większą dawkę tlenu, a dotleniony organizm, to zdrowe ciało i zdrowy duch. Ważne są również dodatki wykańczające wnętrza takie, jak listwy przypodłogowe, parapety, grzejniki, nadproża, ramy. Jeśli są widoczne gołym okiem, to powinny być starannie wykonane i ładnie wyeksponowane. Ma to ogromny wpływ na efekt końcowy całej aranżacji.